21 marca 2016 Udostępnij

Giełda kwiatowa we wszystkich kolorach tęczy - tylko w Holandii!

Holenderskie giełdy budują swoją popularność przede wszystkim na niskiej cenie oraz tym, że przez cały rok mamy możliwość kupowania wyjątkowych kwiatów. Gdy za naszymi oknami jest śnieżna zawierucha na tych wyjątkowych giełdach zawsze uda się znaleźć piękne kwiaty.

Holendrzy starają się kupować również gospodarstwa w takich krajach, gdzie będzie można w trakcie europejskiej zimy przygotować wyjątkowe kwiaty. Koszty produkcji w Europie byłyby bardzo wysokie, a ściągnięcie kwiatów z innych kontynentów pozwoli na ich sprzedaż nadal w atrakcyjnej cenie. Zimą około 80% róż sprzedawanych na giełdach holenderskich będzie pochodzić z dalekich krajów. Tam tworzy się idealne miejsca do upraw, ponieważ słońce będzie tam pracować nad kwiatami nawet przez dwanaście godzin dziennie. Po ścięciu zatrzymuje się kwiaty w chłodnym powietrzu, by w ten sposób utrzymać doskonale ich wygląd. Potem sortuje się kwiaty i układa w tekturowych pudełkach, dzięki czemu mogą zostać wysłane do Holandii, gdzie następnie trafią na giełdy i będą już rozprowadzane. Po aukcji na terenie giełdy będą mogły zostać rozdysponowane do tirów i samolotów, gdzie w chłodnych warunkach zostaną dostarczone do miejsca docelowego kupca, który zdecydował się na ich sprowadzenie. 

tulipany na eksport Polskie lepsze, ale droższe. Musimy jednak pamiętać o tym, że Holendrzy chcą również swój towar jakoś sprzedać i nie zawsze wszystkie produkty będą wyjątkowej jakości. Jeśli nie ma konkurencji pod kątem kwiatów cena będzie rosnąć i nie ma się co dziwić. Jednocześnie może się okazać, że jakościowo będzie z tym różnie. Dlatego pojawiają się także importerzy na naszym rynku, którzy chcą sprowadzać kwiaty z tych dalekich krajów, gdzie rzeczywiście są one hodowane. Tym samym w wielu przypadkach okazuje się, że bezpośrednio od producenta kwiat będzie trafiał na nasz rynek. Niestety takie kwiaty będą już droższe. Z drugiej jednak strony będą to w większości przypadków kwiaty lepsze jakościowo. Holendrzy zaczynają zauważać, że na rynku pojawia się spora konkurencja i dlatego próbują jakość sobie na tym rynku radzić. Nie jest już niczym trudnym nawiązanie kontaktu bezpośrednio z producentem, by ściągnąć do kraju kwiaty bezpośrednio z Afryki czy Ameryki Południowej.

Holendrzy decydują się podejmować takie działania, które sprawią, że również ich kwiaty będą dobre jakościowo. Dlatego inwestują w szklarnie, gdzie przygotowuje się kwiaty w doskonałych warunkach i tym samym jakościowo są one na wyjątkowym poziomie. Takie kwiaty rzeczywiście będą idealne, ale również już cena pójdzie w górę. Wprowadza się takżę badania, które mają sprawić, by kwiaty były bardziej wytrzymałe, zmienia się nieco formę uprawy, by po długim transporcie z dalekich krajów nic się z nimi nie stało. Według holendrów na pewno warto w to inwestować, ponieważ chcą oni pozostawać liderem na tym rynku i ciągle podejmują działania z tym związane. Kwiaty to oczywiście ich królestwo i nie ma się co dziwić, że chcą pozycję liderów zachować na rozwijającym się rynku związanym z kwiatami.