16 marca 2016 Udostępnij

Holandia - kraj tulipanów. Trzy miasta, które musisz zobaczyć

Wydaje się, że tulipany to najbardziej rozpoznawalny symbol Holandii, który pojawia się na pocztówkach czy zdjęciach z tego kraju. Współcześnie pewnie będzie to zabawne, ale przed laty hodowla była właściwie jak mania narodowa a ceny za cebulki osiągały wartość jednego domu.

Po pierwsze – Amsterdam -  Amsterdam to oczywiście piękne miasto, które należeć będzie do tych chętnie wybieranych pośród podróżników. Znane są tam różne muzea, które przedstawiają wiele ciekawych elementów sztuki nieco o awangardowym charakterze. Również jest to miasto, które słynie z pięknych parków oraz targu kwiatowego, który będzie się znajdować w centrum miasta. Przy kanale Singel można znaleźć wyjątkowy market z kwiatami. Jest to jedyne miejsce na świecie, które pozwoli nam kupić kwiaty na wodzie. Kramy mają tutaj niewielką powierzchnię, ale trzeba się liczyć z tym, że będą dawały nam możliwości wyboru wielu różnych rodzajów kwiatów. Oprócz tego, że możemy kupić tam kwiaty będą w sprzedaży również różnego rodzaju akcesoria ogrodnicze. Targ jest różnie traktowany przez miłośników kwiatów. Niektórzy uważają, że rośliny tam sprzedawane będą gorszej jakości.

Po drugie – Haarlem  - Haarlem to miasto, które położone jest na północy kraju i jest to najważniejszy ośrodek handlu kwiatami. Przede wszystkim sprzedawane są tam tulipany. Dlatego nie powinno nikogo dziwić to, że mamy tutaj słowo mania używane praktycznie przez wszystkich miłośników kwiatów. Tam również odbywa się największa na świecie parada kwiatów. W wydarzeniu uczestniczyć można w ostatni weekend kwietnia. Przemarsz przebiega przez trasę, która ma aż 40 kilometrów. Biorą w nim udział hodowcy praktycznie z całego kraju. Przygotowywane są specjalne platformy, które są przystrojone tulipanami, hiacyntami oraz innymi rodzajami roślin. Wszystko prezentuje się naprawdę niesamowicie. Haarlem nie jest tak rozpoznawalnym miastem jak Amsterdam, ale na pewno warto je odwiedzić. Tutaj również znajdziemy kilka ciekawych zabytków. Przede wszystkim wynika to z tego, że miasto ma historię sięgającą XIII wieku.

miasta w Holandii uprawiające tulipanyKeukenhof -  Jest to miasto, które wyjątkowo rozpoznawalne jest właśnie ze względu na hodowlę tulipanów. Pod tą nazwą znajdziemy piękne ogrody, w których kwiaty królują dosłownie od wieków. Niegdyś należały one do rodzin arystokratycznych, które dużo inwestowały w cały kompleks . Dzięki temu powstawały parki, w których piękne kwiaty rzeczywiście były czymś wyjątkowym. Współcześnie miasto jest dla zwiedzających otwarte częściej niż kilka razy w roku. Wystawa po raz pierwszy odbyła się tam w latach 40-tych minionego wieku. Zapoczątkowało to tradycje corocznych pokazów, w trakcie których prezentowane są wyjątkowe gatunki kwiatów, których na świecie nie spotkamy. Każdego roku mamy także inne motywy przewodnie, które stają się podstawą do przygotowania kwiatowych parad. To wyjątkowe miejsce położone będzie niedaleko Amsterdamu, dlatego warto tam wyskoczyć i zobaczyć piękne kwiaty szczególnie gdy będziemy w terminie, gdy prezentowane są wyjątkowe pokazy.