28 marca 2016 Udostępnij

To już wiek holenderskiej giełdy kwiatowej!

Osoby, które żyją z branży kwiatowej powinny się zainteresować również źródłami florystyki. Przecież, gdyby nie to, że rozwinęła się giełda w Aalsmeer również obecnie kwiaty wyglądałyby inaczej i florystyka nie miała by takie formy jaką ma obecnie.

Dla osób zainteresowanych florystyką nie tak dawno organizowany był specjalny wyjazd do Holandii, który pozwolił dotrzeć do źródeł kwiatów. Zaplanowane było zwiedzanie w czasie tego wyjazdu zwiedzanie dwóch największych giełd kwiatowych na terenie Aalsmeer oraz Naaldwijk. Poza tym zwiedzano również kwiaciarnie na terenie Holandii oraz gospodarstwa ogrodnicze, gdzie produkowane są kwiaty cięte oraz rośliny doniczkowe. Oczywiście dla wycieczkowiczów był także czas na to, by zobaczyć Amsterdam. Uczestniczy mogli z bliska zobaczyć jak na terenie Holandii funkcjonuje biznes kwiatowy. Holenderski rynek kwiatów 100 lat temu. Wielki rozwój ogrodnictwa na terenie Holandii i wsi w tym kraju rozpoczął się na przełomie wieku XIX i XX. W tym okresie było już wielu producentów kwiatów ciętych również w miejscowości Aalsmeer.

historia produkcji kwiatów na sprzedażWiejscy ogrodnicy rozpoczęli przywożenie pełnych kosztów kwiatów do miast, które dalej były sprzedawane najczęściej w ramach handlu prowadzonego na ulicach. Kwiaty były bezpośrednio sprzedawane prosto z koszyka pojawiającym się klientom. Holandia jest również tym krajem, który jako pierwszy zdecydował się do sprzedaży kwiatów wprowadzić system aukcyjny. Stało się tak jeszcze w wieku XIX. Wszystko zostało oparte o zmniejszającą się cenę co miało doprowadzić do sytuacji, w której transakcje będą przebiegały szybciej. Korzystali na tym nie tylko rolnicy ale również kupujący produkty. Szybkość transakcji oraz ich przejrzystość oczywiście wpływała na plantatorów, którzy musieli dbać o swoje uprawy, tak by udało się dostarczyć klientom rzeczywiście udane kwiaty. Handel przy pomocy giełd tak naprawdę zaczął się dość szybko rozwijać. Potem zaczął się ten sposób przyjmować również przez producentów kwiatów.

Popyt na kwiaty cięte rósł. Produkcja zaczęła rosnąć na początku XX wieku. Już wtedy zaczęto prowadzić działania związane z rozwojem specjalnego targu, na którym stale prowadzić można było sprzedaż kwiatów na aukcjach. Taki targ powstał na terenie Aalsmeer już w roku 1911, gdy producenci kwiatów zdecydowali się zjednoczyć i wprowadzić taką formę sprzedaży kwiatów. Jak się wydaje takie rozwiązanie dobrze się sprawdziło i bardzo szybko targ się rozwinął i do dnia dzisiejszego jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie, gdzie kupuje się kwiaty.

początki sprzedaży kwiatów Pierwsza próbna aukcja odbywał się pod koniec 1911 roku. Wtedy od początku uczestnicy chcieli widzieć jak się to sprawdzi i okazało się, że zainteresowanie giełdą przeszło oczekiwania twórców. Pierwsze aukcje, które były prowadzone okazały się wielkim sukcesem. Aukcja, która została przeprowadzona dotyczyła partii bzów. Szybkość transakcji była na odpowiednim poziomie co oczywiście wzbudziło zadowolenie uczestników giełdy. W ciągu miesiąca dziania giełdy udało się przeprowadzić wiele licytacji i uzyskać prawie 1800 guldenów. W tych czasach był to rzeczywiście udany wynik. Zdecydowano się wiec na stałe ten właśnie system przyjąć.