25 marca 2016 Udostępnij

Import kwiatów do Polski - najczęstsze kraje pochodzenia

Kwiaty w okresie wiosennym są doskonałą oznaką rodzącej się roślinność. Popularność zyskują one na Dzień Kobiet a wcześniej także na walentynki. Kwiaty będą piękne, kolorowe, będą stanowić idealną ozdobę do domu czy mieszkania.

Skąd jednak pochodzą przede wszystkim importowane kwiaty? Międzynarodowy handel kwiatami rośnie z każdym rokiem. Obecnie można powiedzieć, że to prawdziwy fenomen, ponieważ w ciągu około 50 lat wzrósł on mniej więcej z 3 do 40 miliardów dolarów rocznie. No je jesteśmy również pierwszym pokoleniem, które może sięgać praktycznie po wszystkie kwiaty o każdej porze roku. Jak jednak powinno się potraktować pojęcie świeżych kwiatów. Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, że zanim kwiat do nas dotrze musi przejść naprawdę długą drogą. Zostaną ścięte często bardzo daleko nawet w krajach Afrykańskich czy w Ameryce Południowej.

Następnie spędzają nawet dwa dni w specjalnej chłodni i rozpoczynają podróż do Holandii. Następnie będą tam trafiać na jedną z giełd kwiatów, i po kilku dniach będą już docierały do kupca, który zdecydował się w nie zainwestować. Po zakupie najczęściej trafiają one do pociągu, tira czy samolotu i mogą rozpocząć swoją podróż do kraju przeznaczenia. Tam znów rozpoczyna się handel, ponieważ kwiaty będą trafiać do sprzedaży hurtowej albo na krajowe giełdy. Jedna z nich znajduje się w Broniszach pod Warszawą, gdzie kwiaty czekają na swoich odbiorców. I potem rozpoczyna się trasa do kwiaciarni. Nim trafią do naszego wazonu minie więc sporo czasu od chwili, gdy będą ścięte. Jest to naprawdę ciekawa sprawa, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że dosłownie codziennie w całej Europie będzie się sprzedawać miliony kwiatów.

skąd są kupowane przez nas kwiaty? Zanim trafią one do naszych wazonów tak naprawdę pokonują bardzo długą trasę samolotami, tirami. Najczęściej są kwiaty, które będą pociągami pokonywać tysiące kilometrów. Okazuje się, że róże, które można będzie kupić w kwiaciarniach przez cały rok pochodzą z dalekich krajów takich jak Etiopia, Uganda, Zimbabwe, Tanzania. Storczyki pochodzą z Tajlandii czy Australii a goździki z Kolumbii. Trzeba pamiętać o tym, że nawet w Holandii, która słynie z kwiatów zdecydowana większość pojawiających się propozycji będzie pochodziła właśnie z Afryki oraz Ameryki Południowej. Dlaczego kwiaty muszą więc przebyć tak wiele kilometrów zanim do nas trafią? Wynika to przede wszystkim z potrzebnego klimatu do uprawy kwiatów a także kwestii związanej z tym, że tam można uzyskiwać tanią siłę roboczą, która przy kwiatach będzie pracować.