11 marca 2016 Udostępnij

Sekretne życie tulipanów

Sezon na tulipany już się rozpoczął. Jest to taki czas, gdy wielu z nas podziwiać będzie te wyjątkowe kwiaty, które są jakby symbolem wiosny. Właśnie z okazji wiosny chcemy powiedzieć kilka ciekawostek o tulipanach. 4 ciekawostki o tulipanach

1. W XVII wieku, cebulka tulipana była warta tyle co dom. Na początku wieku XVII był taki okres, gdy w Holandii panował prawdziwy szał na tulipany. Wtedy to cebulki tych roślin były z każdym dniem coraz droższe i dochodziło do sytuacji, w której stały się one towarem spekulacyjnym. W tym okresie za jedną cebulkę można było płacić nawet tyle co kosztował dom nad kanałem w Amsterdamie. Było to rzeczywiście coś niesamowitego.

2. Nazwa „tulipan” pochodzi od perskiego słowa „turban”. Tulipany pochodzą z Iranu, Afganistanu i Kazachstanu. Ich cebulki pojawiły się najpierw na terenie Turcji, gdzie sułtani ozdabiali nimi turbany oraz nakrycia głowy. Określano je po persku jako tulipany. W ten sposób dotarły one do Europy i utrzymały taką nazwę.

symbolika tulipanów 3. Tulipany z Holandii. Gdy pod koniec XVI wieku po raz pierwszy kwiaty pojawiły się na terenie Holandii bardzo szybko zaczęły wzbudzać ogromne zainteresowanie. Okazało się, że ludzie rozpoczęli między innymi różnorakie eksperymenty związane bezpośrednio z cebulkami roślin. Pojawiło się profesjonalne podejście do uprawy. Strefa przybrzeżna na terenie Holandii okazała się doskonałym miejscem do tulipanów. Czynniki, które sprawiły, że tulipany się tam świetnie przyjęły to między innymi wyjątkowy dla nich morski klimat i łagodna zima oraz piaszczysta gleba.

4. Gdy wręczasz tulipany, przekazujesz także przesłanie. Tulipany to tak naprawdę wyjątkowe kwiaty, których wręczenie oznaczało przed wiekami bogactwo. W tamtych czasach było to wyjątkowo popularne. Obecnie jako przesłanie traktuje się kolor kwiatu. Między innymi czerwone tulipany będą oznaczać wyjątkową miłość. Jeśli komuś wręczymy czarnego tulipana będziemy mogli wyrazić to zdaniem: Kocham cię tak, że poświęcę dla Ciebie wszystko.